Zabawy w domu

Baza Psiego Patrolu oraz Zamek Elsy! DIY

Czy siedzicie w domu i Wasze dzieci roznosi energia? Czy zabawki Waszym dzieciom już się znudziły i szukacie czegoś, co zajmie je na dłużej niż 5 minut? Nic prostszego! Wystarczy wziąć parę rzeczy, które na pewno macie w domu, trochę pomalować, pokleić, ułożyć, złożyć, pomajsterkować i gotowe. Nie tylko sprawicie radość Waszym dzieciakom, ale również poczujecie satysfakcję, że to właśnie Wy całkowicie się do tego przyczyniliście. Co więcej, do malowania, klejenia bardzo fajnie można zaangażować również dziecko. 😀No to zaczynamy! W tym wpisie pokażemy Wam, jak z rolek po papierze toaletowym, papierze kuchennym oraz z kartonu powstała niesamowita baza Psiego Patrolu, oraz imponujący Zamek Elsy!

Baza Psiego Patrolu – jak wykonać?

Do wykonania Bazy Psiego Patrolu potrzebne będzie:

 • 5 rolek po papierze toaletowym
 • 1 gruba rolka po papierze kuchennym
 • 3 papierowe talerzyki
 • dno od plastikowej butelki
 • sznurek
 • słomka
 • sreberko
 • 1 arkusz papieru kolorowego
 • drucik
 • dobry klej
 • farby

Najlepiej zacząć od pomalowania na odpowiednie kolory talerzyków papierowych oraz rolek po papierze. U nas odpowiednio pomalowaliśmy talerzyki na kolor czerwony, niebieski i zielony. Dodatkowo malujemy na niebiesko 2 rolki po papierze toaletowym oraz na biało lub szaro rolkę po papierze kuchennym. W talerzyku niebieskim wycinamy dziurę (będzie tam winda). Rolkę po papierze kuchennym przecinamy wzdłuż. Następnie przystępujemy do połączenia elementów. Talerzyk niebieski z zielonym łączymy za pomocą kleju z rozciętą rolką po papierze kuchennym. Pamiętajcie, żeby zostawić miejsce w środku na windę. Następnie łączymy talerzyk niebieski z czerwonym również klejem i pomiędzy talerzyki dajemy 2 rolki po papierze toaletowym. Uprzednio robimy w tych rolkach dziurki na słomkę (korbę windy). Na dachu Bazy Psiego Patrolu umieszczamy lunetę. Formujemy ją z kartki papieru kolorowego, tak żeby przypominała tę prawdziwą z bajki. Lunetę można przykleić, lub zrobić dziurę w dachu (czerwonym talerzyku) i ją tam umieścić.

Teraz kolej na windę. Chyba najtrudniejszy element bazy Psiego Patrolu! Odcinamy dno butelki. Robimy po bokach 2 dziurki na sznurek. Sznurek zawiązujemy w tych dziurkach oraz u góry na słomce. My dodaliśmy też sznurki po bokach windy, ponieważ była lekko chwiejna i pieski mogłyby z niej wypaść. Dodatkowe sznurki są jakby prowadnicą windy od talerzyka zielonego do niebieskiego. Nasza winda, choć może nie jest profesjonalna, ale ważne, że działa!

I najważniejszy element, czyli zjeżdżalnia! Zjeżdżania to połączenie rozciętych rolek po papierze toaletowym i drucika. Całość owinięta jest sreberkiem kuchennym. Tak uformowaną zjeżdżalnię przyklejamy z boku do rolki po papierze kuchennym.

Zamek Elsy – jak zrobić?

Potrzebne do wykonania Zamku Elsy będą:

 • pudełko po butach lub inny karton
 • rolki papieru toaletowego – u nas 6 sztuk
 • rolki po papierze kuchennym – u nas 2 sztuki
 • 2 arkusze papieru kolorowego u nas niebieskie
 • sznurek
 • dobry klej lub taśma klejąca dwustronna
 • farby

Zamek Elsy w przeciwieństwie do bazy Psiego Patrolu powstał bardzo spontanicznie, ponieważ królowa Elsa nie miała swojego pałacu w pokoju Jagódki. Jak zrobić podobny zamek? Wystarczy wziąć pudełko lub jak my karton po jednych z zamówień i dokleić wieżyczki oraz zrobić most zwodzony. Most zrobiliśmy, wycinając od góry kawałek kartonu i dodaliśmy sznurki, żeby można było go otwierać. Ważne jest, żeby po wycięciu otworu dokleić kawałek kartonu za ścianą, żeby most miał się na czym zatrzymać i było można za co zaczepić sznurki.

Wieżyczki zamku Elsy zrobiliśmy z rozciętych rolek po papierze toaletowym. Wycięliśmy w nich jakby wieżyczki i przykleiliśmy od środka taśmą dwustronną (można też klejem). Wieże po bokach zamku wykonaliśmy z rolek po ręczniku kuchennym. Ich dachy powstały z papieru kolorowego. Na koniec zamek pomalowaliśmy na kolor niebieski, dorysowaliśmy okienka oraz przykleiliśmy na daszkach śnieżynki, które zostały nam z ozdób świątecznych. Nasz zamek, a raczej zamek Elsy według nas wygląda imponująco.

„Home made” baza Psiego Patrolu i zamek Elsy

Chyba nie musimy dodawać, że te dwie zabawki „home made” sprawiły ogromną radość naszej Jagódce. Nie tylko samo ich wykonanie zajęło ją na jakiś czas, lecz co najważniejsze Jagoda teraz się tym codziennie bawi. I jak widać, nie potrzeba wcale dużo, żeby zbudować dziecku zabawkę. My mamy wrażenie, że te zrobione cieszą ją nawet bardziej, niż te kupione w sklepie. Dajmy radość dzieciom i spróbujmy swoich sił w budowaniu Baz Psiego Patrolu, Zamków Elsy i innych marzeń swoich pociech.

Wpis ten powstał dzięki cioci Jagody, która okiem inżyniera budownictwa 😂 wymyśliła te dwie konstrukcje i dopilnowała strony technicznej. Taka ciocia to skarb!


Więcej naszych aktywności, zabaw oraz pomysłów na spędzanie czasu w domu znajdziecie w zakładce ZABAWY W DOMU.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


4 komentarze

 • Sylwia

  Moge prosić o więcej info i zdjęcie jak przyszeoiony jest sznurek do słomki i jak to działa? 🙂 muszę zrobić takie cudo dla syna 😁

  • Dominika

   Sznurek do słomki jest po prostu przywiązany na supełek. A działa prosto, kręci się słomką, a sznurek się nawija 🙂

   • Sylwia

    Sznurek zawija się o słomkę? I czy słomka daje radę dźwignąć windę? Może udało by się zrobić zdjęcie od spodu jak to wygląda? 🙂

    • Dominika

     Przepraszamy, że dopiero teraz. Słomka daje radę wciągnąć sznurek. Proszę podać mejla to wyślemy zdjęcia w przybliżeniu, mamy nadzieję że pomogą. 🙂