Na Spacer,  Okolice Krakowa

Wieliczka – tężnia solankowa, czyli trochę morza bliżej Tatr dla dzieci :)

W poszukiwaniu ciekawych i atrakcyjnych miejsc dla naszych dzieci tym razem pojechaliśmy na spacer do Wieliczki. Miasto to słynie przede wszystkim z kopalni soli kamiennej. Ponieważ nasze maluchy są ciut za małe, to na zwiedzanie kopalni się nie zdecydowaliśmy. Z pewnością kiedyś i tam dotrzemy 😉. Naszą uwagę za to skupiła tężnia solankowa.

Tężnia Solankowa w Wieliczce

Wprawdzie mogłoby się wydawać, że atrakcja dla dzieci to marna, ale nie do końca. Do tężni wybraliśmy się ze znajomymi, a dzieci zabrały ze sobą rowerki biegowe oraz piłkę. Dzięki temu starszaki zajęły się zabawą, a mały Pituś z zafascynowaniem patrzył na skapującą po ścianach wodę, a jeszcze bardziej zainteresował się fontanną, która znajduje się na terenie obiektu. Gdyby nie to, że akurat był wyspany, przyjemny szum wody z pewnością pomógłby mu szybko zasnąć. Przy kolejnej wizycie na pewno będziemy mieć to na uwadze 😀.

Tężnia od środka.

Zalety zdrowotne tężni solankowej

Wróćmy do samej tężni, która ma przede wszystkim wiele zalet zdrowotnych. Powstający w tężni naturalny aerozol solny wspiera leczenie wielu chorób układu oddechowego. Zdrowotne właściwości wdychanego aerozolu są podobne jak te znad morza. Jednym słowem: w jedno popołudnie można przenieść się nad morze, będąc jednak zdecydowanie bliżej Tatr. Na pewno nasze płuca będą nam wdzięczne za takie oczyszczenie z Krakowskich toksyn.

Atrakcje – tężnia solankowa Wieliczka

W tężni solankowej w Wieliczce znajduje się taras widokowy oraz 22-metrowa wieża, z której można podziwiać panoramę miasta. Na taras, jak i na wieżę można wejść z dzieckiem nawet tak małym jak Pituś. Małego ze względów bezpieczeństwa wnieśliśmy w nosidle. Prawie 3 latki wszystkie schody pokonały samodzielnie. Ponieważ drewniane schody były mokre i śliskie, trzeba było na dzieciaki bardzo uważać.

Dla dzieciaków samo wejście na taras widokowy było super przygodą i rozrywką. Można było policzyć wszystkie schody, a z góry zobaczyć zostawione przy wejściu rowerki 😉. Jadąc do tężni, nie sądziliśmy, że dzieciakom tak się ona spodoba.

Dla spragnionych zabawy dzieci nieopodal tężni znajduje się bardzo ładny drewniany plac zabaw. Są huśtawki z zabezpieczeniami, ciuchcia, drabinki, zjeżdżalnia, czyli wszystko, co dzieci uwielbiają.

Informacje – Tężnia solankowa Wieliczka

Adres: park Królowej Kingi 1, 32-020 Wieliczka strona tężni


Ceny biletów:

 • 9 zł – bilet normalny
 • 6 zł – bilet ulgowy
 • 24 zł – bilet rodzinny
 • dzieci do lat 4 wstęp za darmo
 • mieszkańcy gminy Wielczka – wstęp 2 zł

Godziny otwarcia:

 • maj – wrzesień: 9:00 – 19:00
 • lipiec – marzec: 10:00 – 17:00
 • kwiecień i październik: 10:00 – 18:00

Parking: bezpośrednio przy tężni, jednak my zaparkowaliśmy niedaleko pobliskiego parku im. Adama Mickiewicza i wybraliśmy spacer pod tężnie ok. 10 minut.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze

 • Mikoos

  Super! Dodam, że Wieliczka ma jeszcze wiele do zaoferowania dla małych dzieci 🙂 Z jakimś rodowitym Wieliczaninem na pewno uda Wam się jeszcze nie jedno zobaczyć w tym pięknym mieście!! 😀 z niecierpliwością czekam na kolejne Wasze Wielickie przygody 🙂