Inne rzeczy polecane dla dzieci,  Kraków - Centrum Miasta dla dzieci,  Weekendowa pigułka dla małych turystów

Mapka dla dzieci Kraków – skąd pomysł na taką mapkę?

Jak powstawała nasza mapka dla dzieci, skąd pomysł na jej formę, kto ją zaprojektował? Tutaj poznacie całą jej historię! Od pomysłu po drukowanie! To jak, ciekawi? Zatem zapraszamy na historię pt. mapka dla dzieci Kraków.

Najpierw był pomysł – czyli gdzie on się narodził?

W marcu 2022 r. polecieliśmy z dziećmi do Rzymu? Ale pewnie zapytacie, co ma Rzym do Krakowa? Wszak wiadomo, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale i czy też w Rzymie rodzą się pomysły na mapki dla dzieci? W pewnym sensie tak! Kasia, ciocia moich dzieci, siostra mojego męża, przed wylotem postanowiła wymyślić im zabawę, bo spodziewała się, że Jagoda i Piotruś (lat 5 i 3.5) mogą się trochę nudzić, zwiedzając, rzymskie zabytki (dużo się w tym temacie nie pomyliła!). Wydrukowała ona dzieciakom po egzemplarzu mapy centrum Rzymu (po prostu mapę z Google Maps), a na drugiej kartce samoprzylepnej miniaturki głównych zabytków, które mieliśmy plan zobaczyć i takie oto zestawy wręczyła im na początku naszej wycieczki.

Dzieci, gdy dostały swoje mapy, niemal od razu chciały wszystko zobaczyć! Były zachwycone taką formą zwiedzania. Ze swoimi mapkami nie rozstawały się cały nasz wyjazd i dzielnie zwiedzały Rzym w poszukiwaniu kolejnych zabytków zaznaczonych na mapce. Dodatkowo naklejki zabytków ciocia też powycinała i podrzucała w odpowiednich miejscach, więc dodatkowo miały one frajdę z szukania i oczywiście samego naklejania. Na koniec wyjazdu dostały odznaki dzielnego Rzymianina i Rzymianki! To był HIT!

Kraków – mapka dla dzieci! Dlaczego by takiej nie zrobić dla naszego ukochanego miasta?

Po powrocie razem uznaliśmy, że jest to genialny sposób na zwiedzanie z dziećmi „nudnych” miast! Zakiełkował w naszych głowach pomysł zrobienia takiej mapki dla centrum Krakowa. Wszak znamy to miasto bardzo dobrze pod kątem dzieci, to czemu nie zrobić dla nich fajnej mapki, a dla rodziców „koła ratunkowego” w postaci zajęcia dzieci podczas takiego zwiedzania?

Od pomysłu po wykonanie

Niemal od razu zaczęłyśmy, więc projektowanie mapki. Tu o zaprojektowanie grafiki prosiłam, swoją siostrę Karolinę. To właśnie ona jest autorką szaty graficznej oraz naklejek. Formą merytoryczną zajęłam się ja. Prace nad tym projektem nie były łatwe. Koncepcja mapki była prosta, ale już kwestia tego co pokazać, jak pokazać, jak uatrakcyjnić mapkę była długa i mozolna. Trochę to trwało, zanim osiągnęłyśmy finalny efekt.

Ile trwało jej wykonanie?

Od pomysłu po gotowy wydruk – 4,5 miesiąca. Dużo, mało? Trudno nam na to pytanie odpowiedzieć. My mamy wrażenie, że temat ciągnął się bardzo długo! Pracowałyśmy nad nią we dwie, zajmując się przy tym niespełna rocznymi dziećmi w domu. Sporo błądziłyśmy, poprawiałyśmy ją niemal bez końca, robiłyśmy niezliczone ilości próbnych wydruków w kilku drukarniach, szukałyśmy najlepszych rozwiązań przy składaniu, użytkowaniu przez małe rączki dzieci, chciałyśmy, aby była IDEALNA!

A czy jest idealna?

Dla nas tak! Jesteśmy bardzo dumne z tego jak wygląda. Ale doskonale wiemy i zdajemy sobie sprawę, że nie musi być dla każdego! Choć my chcemy Was przekonać do tego, że jest genialnym i unikatowym pomysłem na zwiedzanie centrum Krakowa z dziećmi!

Mapka dla dzieci Kraków – czy jest wyjątkowa?

Uważamy, że tak! Że żadne inne, polskie miasto nie ma takiej mapy! W innych miastach są mapki do poszukiwania figurek jak np. Wrocław i jego słynne krasnale, jednak nie ma mapy do znajdowania zabytków! Do tego przemycone ciekawostki i główne informacje o zabytkach i symbolach miasta mają przy okazji zachęcić dzieci do poznawania i przy okazji edukować.

Naszą mapkę możecie zakupić w naszym sklepie internetowym. KLIK TUTAJ DO SKLEPU. 👇

A także stacjonarnie w:

  1. Bawialni „Małe Miasto Wielka Wyobraźnia” ul. Wileńska 4 (w godzinach otwarcia bawialni)
  2. Bawialni „Kawa i Zabawa”, ul. Rusznikarska 14A (w godzinach otwarcia bawialni)
  3. Bawialni „Miasteczko Dzieci”, Osiedle Złotego Wieku 19-20 (w godzinach otwarcia bawialni)
  4. Kawiarnio-bawialni „TuTa”, ul. Lipska 6 (w godzinach otwarcia bawialni)

Jak dokładnie wygląda mapka, co na niej znajdziemy?

  • 12 miejsc (zabytków), które dzieci mogą odszukać podczas spaceru i gdy je odnajdą, mogą nakleić przygotowaną naklejkę w odpowiednim miejscu
  • 5 zadań do wykonania na Rynku Głównym, które przybliżą historię i legendy związane z miastem
  • odznaki – małego Krakusa i Krakowianki, które po wykonaniu zadań i zwiedzeniu wszystkich punktów mogą nakleić na odwrocie mapki lub gdzie tylko zechcą.

Na mapce zaznaczone są również warte odwiedzenia z dziećmi muzea, restauracje i kawiarnie z kącikami zabaw, inne ciekawe miejsca oraz place zabaw. Na odwrocie o każdym zabytku lub miejscu z naklejki jest krótki opis z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami. Oprócz tego znajdziecie listę adresów wymienionych na mapce miejsc.

Dla kogo jest ta mapka?

  • dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a nawet młodszych, bo które dziecko nie lubi naklejek?
  • szkół i przedszkoli na wycieczki


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!