Wycieczki poza Kraków

Wrocław z dzieckiem – wycieczka z Krakowa – co zobaczyć w kilka dni?

Wrocław z dzieckiem to temat tak rozległy, że można by o nim pisać i pisać… Jest to duże miasto, w którym pełno fajnych miejsc dla dzieci. Znajduje się tu również bardzo dużo ciekawych i oryginalnych placów zabaw. Powiemy od razu – nie da się wszystkiego zobaczyć w kilka dni! Moja lista miejsc do odwiedzenia była bardzo długa! Jednak można sobie tu zaplanować bardzo ciekawy, rodzinny wyjazd z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Z tego wpisu dowiecie się też, między innymi, gdzie są super place zabaw oraz świetne miejsce na kawkę z super widokiem. Ale od początku… W tych kilku podpunktach pokażę Wam, co udało nam się do tej pory we Wrocławiu zobaczyć, oraz dostaniecie listę, która pozostaje na następny raz – ale Wy śmiało korzystajcie z niej, jeśli wybieracie się do Wrocławia. I uwaga – to będzie długi wpis!

Wrocław z dzieckiem – na początek kilka praktycznych wskazówek:

Dojazd

Dojazd autem z Krakowa do Wrocławia trwa ok. 3 godz. płatną autostradą. W weekendy trzeba liczyć się z postojami na bramkach. Można też dojechać pociągiem. Właśnie tę opcję wybrałam, ale tylko z jednym dzieckiem i bajka. Niecałe 3 godziny, w pociągu i byłyśmy we Wrocławiu. Jest to naprawdę dobra i budżetowa alternatywa!

Poruszanie się po Wrocławiu

Będąc tu całą rodziną jesienią, głównie ze względów logistycznych (przypomnę, że mieszkaliśmy poza centrum i mieliśmy wózek z gondolą) poruszaliśmy się autem. Zarówno wtedy jak i teraz chętnie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Aplikacja jakdojade i wiemy, gdzie jechać, wysiąść czy zrobić przesiadkę. Ponadto, nie musimy szukać parkingów i za nie płacić. W każdym autobusie i tramwaju łatwo kupimy bilet, ale wyłącznie zbliżeniowo kartą płatniczą. Automaty znajdują się przy każdym wejściu do autobusu (i uwaga – wyglądają jak kasowniki). Z łatwością wybieramy rodzaj biletu i płacimy. Nic nam się nie drukuje, a jeśli trzeba pokazać bilety do kontroli, przykłada się kartę płatniczą do czytnika – prosta sprawa. Genialne rozwiązanie jak dla nas!

Parkingi

Przy głównych atrakcjach zazwyczaj są płatne parkingi. Nam ogólnie dobrze poruszało się tu autem i bez problemu znajdowaliśmy miejsce do zaparkowania. Dalej przy opisach miejsc, które zobaczyliśmy, będzie więcej o tym gdzie parkowaliśmy.

Gdzie spać?

Tu niestety nie pomożemy w tej kwestii. Jesteśmy szczęściarzami, że moja siostra tu mieszka i bardzo chętnie, kilka razy w roku, nas gości w swoich progach. 😉 Jeśli sami byśmy szukali noclegu we Wrocławiu, to zapewne wybieralibyśmy okolice centrum.

Gdzie dobrze zjeść? Lista pysznych knajpek, kawiarni, lodziarni – choć bez kącików zabaw i udogodnień dla dzieci:

 • Wok In, ul. Sukiennica 1/2 (przepyszne azjatyckie miski w dowolnych kompozycjach)
 • LODY BARTON, ul. Sukiennica 3/4 (obok krasnal z lodami)
 • VaffaNapoli, Pawła Włodkowica 13
 • Kawiarnia Mleczarnia, Pawła Włodkowica 5
 • Pizzeria Ogień, Pomorska 39/1c, (choć wystrój tu lekko odstrasza, ale jedzenie pyszne)
 • Kawiarnia Charlotte, Świętego Antoniego 2/4
 • ZZtop – zupy i zapiekanki, Kazimierza Wielkiego 25/1a
 • Konspira, Plac Solny 11 (pyszna polska kuchnia)

Wrocław z dzieckiem, czyli wrocławski klasyk – szukanie krasnali na Rynku

Dla dzieci to niesamowita radość, gdy udaje im się odnaleźć kolejnego krasnala. Dla nas rodziców genialna opcja spaceru i zwiedzenia okolicy Rynku. Nie ukrywam, my dorośli w to szukanie bardzo się wciągnęliśmy. Ale kto tego nie lubi? Krasnale to symbol tego miasta i szukają ich i mali i duzi! Dodatkowo my w punkcie informacji turystycznej kupiliśmy za 10 zł mapki z naklejkami i tak punkt po punkcie szukaliśmy tych pochowanych malutkich krasnali. Bardzo polecamy tę opcję. Po pierwsze nie przegapimy krasnali, po drugie frajda z naklejania. Okazuje się, że dzieci są bardziej spostrzegawcze niż my i dostrzegają co innego np. krasnala siedzącego na słupie albo parapecie.

Przy zwiedzaniu centrum warto podejść na ul. Jatki, gdzie są rzeźby zwierząt.

Wrocławskie ZOO i Afrykarium

Kolejny must have wycieczki tutaj! Nie będziemy opisywać co, gdzie i jak, bo wpis taki już mamy na blogu – link TUTAJ. Zostawiamy tylko kilka zdjęć, bo to miejsce z każdą kolejną wizytą odkrywa przed nami coś nowego. A i dodamy od siebie, że ZOO jest naprawdę duże i trzeba sobie zarezerwować sporo czasu na jego zwiedzanie. Pod ZOO jest płatny parking przy Hali Stulecia. Ostrzegam, że w sezonie letnim, aby dostać się do Oceanarium, trzeba odstać godzinę w kolejce.

Hala Stulecia plus multimedialne fontanny

W sezonie letnim warto tu podejść. Fontanny i pokaz multimedialny z muzyką i kolorowym podświetlaniem fontann jest naprawdę godny uwagi. Poza tym okolica Hali Stulecia jest piękna. My chcieliśmy wybrać się jeszcze tu do Ogrodu Japońskiego, ale zabrakło nam dnia. Hala Stulecia znajduje się koło ZOO po wizycie tam, polecamy udać się na pokazy fontann.

Wrocław z dzieckiem, czyli Hydropolis

O tym miejscu od dawna myśleliśmy i słyszeliśmy wiele dobrego. I wcale się nie przeliczyliśmy. Hydropolis to genialne miejsce do odwiedzenia z dziećmi. Chyba po ZOO to drugie miejsce, które warto zobaczyć we Wrocławiu. A co to jest dokładnie? To bardzo nowoczesne centrum wiedzy o wodzie. Zwiedzając, przechodzi się tu przez 8 tematycznych stref. Dzieci były tu zaciekawione multimedialnymi instalacjami, makietami i tablicami. Mogły dotknąć ognia i zobaczyć jak krąży woda w obiegu na ziemi. Świetna była też ogromna makieta Wrocławia, gdzie przyciskami można było zapalać odpowiednie zabytki i dzięki temu lepiej poznać topografię miasta.

Najdłuższa wodna drukarka w Europie w Hydropolis

Jednak chyba najlepszą zabawę miały przed wejściem do Hydropolis, a mianowicie przy najdłuższej wodnej drukarce w Europie. To nic innego jak fontanna spływająca z góry i robiąca co jakiś czas „drzwi” do wejścia. To był hit! Po wyjściu z wystawy bawiły się tu do prawie całkowitego zmoczenia ubrań, przebiegając i oszukując przeznaczenie, licząc na łut szczęścia, że akurat kurtyna wodna nie zamknie się gdy będą wbiegać. Także Hydropolis to naprawdę godne polecenia miejsce z dziećmi. Przy Hydropolis jest bezpłatny parking dla udających się na zwiedzanie.

Wyspa Bielarska z super placami zabaw

Tu powinniście koniecznie przyjść z dziećmi. To ok. 20 min spacerkiem z Rynku. A co tu jest ciekawego? Dla dzieci raj – kilka placów zabaw. Jeden lepszy od kolejnego. Dzieciom z pewnością się spodoba konstrukcja z rurową zjeżdżalnią, statek, a także kolejny drewniany, naturalny plac zabaw. Dla dzieci to naprawdę świetne miejsce do zabawy, a dla rodziców na odpoczynek! Wszystko znajduje się w otoczeniu zieleni, kanałów. Spotkamy tu piękne łabędzie i ciekawego krasnala noszącego swojego małego krasnalka w chuście. ❤️

Wyspa Daliowa

Ciekawy punkt wycieczki podczas zwiedzania Wrocławia. Dojście tu to ok. 15 min z Rynku. Jest to mała wysepka, połączona z Wyspą Piasek. A co nas tu przyciągnęło? Unikatowa, zaskakująca i budząca ciekawość rzeźba. Na zdjęciach w internecie sprawia jednak wrażenie bardziej imponującej niż na żywo. Mnie się średnio podobała, ale dzieci miały tu tyle radości z biegania i oglądania się w żebrach tej konstrukcji, że nie żałuję, że tu podeszliśmy. Dalej stąd można udać się na wyspę Słodową lub w drugą stronę na przepiękną trasę spacerową wzdłuż Odry.

Wyspa Słodowa i świetny punkt widokowy!

Tu dla dzieci tak naprawdę jest niewiele. Wysepka ta słynie z imprezowego stylu bycia. ALE! Jest tu świetne miejsce na ostatnim piętrze w jedynym budynku na tej wyspie. Nazywa się to SŁODOWA. Jest to miejsce na drinka, ale i za dnia na kawkę, lemoniadę. Nie ma tam nic dla dzieci, ale jakie widoki! Polecamy się przejść. Zdecydowanie warto.

Most Tumski już bez słynnych kłódek zakochanych

Będąc na wyspach, warto przejść się na most Tumski. Choć uwaga jest on już bez słynnych kłódek! Zostały one zdjęte z tego słynnego mostu miłości. Pozostał tylko krasnal.

Hala Targowa

Idąc z Rynku na wyspy, warto wstąpić do słynnej Hali Targowej, aby wejść i zobaczyć jej architekturę w środku. Można tu oczywiście kupić owoce, warzywa.

Gdzie zapakować w centrum Wrocławia?

My udając się do centrum autem, zaparkowaliśmy w okolicy ulicy Świebodzkiej i zaczęliśmy spacer po Centrum od Narodowego Forum Muzyki (tu jest cała orkiestra krasnali).

Z parkingu polecamy też tutaj podziemny parking przy Narodowym Forum Muzyki – 20 zł za cały dzień. 

Park Staromiejski z piękną karuzelą

Jeśli Wrocław z dzieckiem to blisko centrum (800m), obok Teatru Lalek, znajduje się piękny Park Staromiejski. W środku dla najmłodszych znajduje się plac zabaw i karuzela! Za kilka złotych można się pokręcić na tej klimatycznej, wiktoriańskiej karuzeli.

Park Zachodni i HotSpot Plaża

W Parku Zachodnim (ok 3 km od centrum) znajduje się duży, drewniany plac zabaw. W parku znajdziecie też polany do piknikowania i trochę dzikości – alejki są szutrowe. Obok parku znajduje się strefa plażowa HotSpot Plaża, gdzie można posiedzieć nad brzegiem Odry. Są tam m.in.: lody, pizza, niewielki kącik do zabawy na plaży dla dzieci. W sezonie odbywają się eventy.

Plac zabaw Mamut w Parku Mamuta

W tym miejscu byliśmy pierwszy raz 2 lata temu. Wtedy była to nowość i mało znane miejsce nawet dla Wrocławian. Wtedy dzieci były ciut za małe na zabawę na tej imponującej konstrukcji mamuta. Teraz wróciliśmy i było tu zdecydowanie więcej ludzi. Ale cóż się dziwić – jest to extra plac zabaw, a konstrukcja wielkiego mamuta to hit! Teraz przestrzeń obok też została zagospodarowana i dodano kolejne urządzenia do zabawy. Ale niewątpliwie to, co przyciąga tu to mamut! Tutaj parkowaliśmy na ulicy osiedlowej – ul. Bukowskiego.

Z Parku Mamuta przeszliśmy na drugą stronę rzeki i zrobiliśmy sobie spacer pod Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego na Wzgórzu Oporowskim. Trochę przypomina to wzniesienie kopiec. Widoki bardzo ładne. I da się wjechać wózkiem.

Plac zabaw Konikowo

Brawa za pomysł tego placu zabaw. Dla naszej małej miłośniczki koni to było spełnienie marzeń taki oto plac zabaw. Do tego jest on zlokalizowany koło konnego toru wyścigowego. Mogliśmy zobaczyć treningowe wyścigi oraz spacerki koni. Naprawdę super miejsce do zabawy dla dzieci, ale niezbyt duże. Plac zabaw oprócz drewnianych konstrukcji koników ma też huśtawki, karuzelę. Obok są kawiarnie, ale my byliśmy w dzień powszedni przed południem i wszystko było nieczynne. My tu podjechaliśmy pod sam plac zabaw autem, ale nie wiemy, czy da się też to zrobić w weekend.

Na podsumowanie, Wrocław z dzieckiem to dobry kierunek na wyjazd. My jesienią 2021 roku spędziliśmy tu 3 dni i może nie wykorzystaliśmy ich maksymalnie, ale starałyśmy się pokazać dzieciom, to z czego Wrocław słynie, przy tym również dbając o to, żeby miały trochę zabawy i atrakcji typowo dziecięcych. Oczywiście założony plan zobaczenia wszystkiego z naszej zaplanowanej listy nie wypalił, ale co się odwlecze to nie uciecze. Będzie co zwiedzać następnym razem, bo Wrocław bardzo lubimy i na pewno tu nie raz jeszcze wrócimy. We wpisie też opisane zostały miejsca, które zwiedziłam z Idalką wiosną 2022 roku.

A i specjalnie dla Was poniżej pokażemy Wam listę tego co jeszcze można zobaczyć ciekawego we Wrocławiu z dzieckiem

 • Kolejkowo
 • Przejazd Polilinką
 • Żabia ścieżka – plac zabaw
 • Park Staromłyński z placem zabaw i klimatyczną karuzelą
 • Park Mikołowska z placem zabaw
 • Kościół Garnizonowy – punkt widokowy
 • Most Pokutnic – punkt widokowy
 • Ogród Japoński
 • Kuźnia Piratów – plac zabaw

Śmiało korzystajcie! Wrocław – jest tu co robić z dzieckiem!


Wpis powstał we współpracy z moją siostrą Karoliną. Dzięki. 😉

Zdjęcia w tym wpisie pochodzą z jesieni 2021 oraz wiosny 2022.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!