Inne formy spędzania czasu,  Muzea przyjazne dzieciom,  Okolice Krakowa

Muzuem Żup Krakowskich Wieliczka – Zamek Żupny


Zamek Żupny jest siedzibą Muzeum Żup Krakowskich. Co ciekawe, wraz z kopalnią soli w Wieliczce, tworzą największe muzeum górnicze na świecie. Dawniej zamek ten był siedzibą zarządu kopalń Wieliczki i Bochni. Dlaczego żup? Bowiem tak kiedyś nazywano kopalnie soli, a żupnik odpowiadał za prawidłowe ich działania. A czy warto wybrać się tu z dziećmi? Czy nasi chłopcy byli zainteresowani solniczkami i innymi eksponatami? Pewnie spodziewacie się, że napiszemy – tak byli bardzo. Ale nie oszukujmy się, byli, ale umiarkowanie. Choć solniczki w kształcie statku, pociągu i samolotu zrobiły na nich wrażenie i oczywiście chcieli zabrać je do domu;) Nie mniej jednak każda wizyta w muzeum coś dla dziecka cennego zostawia! A chodzenie po muzeach z dziećmi może być fajnym oderwaniem się od codzienności, poznaniem historii miasta, a i dla dzieci ciekawą i niecodzienną wycieczką. Poza tym: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość traci”.

Więcej o walorach chodzenia z dziećmi do muzeum pisałyśmy w poście TUTAJ.

Wnętrze Zamku Żupnego to kilka wystaw

Godnym uwagi jest fakt, że w Zamku Żupnym znajdziemy ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek i wystawę czasową – obecnie „Podróż w przeszłość Wieliczki” – czyli wystawę fotograficzną. Każda z nich jest ciekawa. Ale czy dla dzieci także? Uważamy, że również. Czasami wystarczy dziecko czymś zaciekawić, aby inaczej spojrzało na eksponaty. Tu solniczki, szczególnie te fantazyjne i bogato zdobione bardzo się podobały. A oprócz tego multimedialna część wystawy fotograficznej, gdzie można było oglądać i klikać w ekran.

Mury oraz baszty obronne

Całą kopalnię i ludzi w niej pracujących otaczały wysokie mury obronne. Było 19 baszt, dwie baszty posiadały bramy wjazdowe. Obecnie pozostała jedna baszta oraz jedna wkomponowana w budynek zamku przy bramie wjazdowej. Mury i dziedziniec można było zwiedzać bezpłatnie. Aktualnie trwa remont.

Zamek Żupny został wpisany na światową listę UNESCO.

Wystawa solniczek – najcenniejsze małe arcydzieła na świecie

Wystawa znajduje się w dwóch salach i pokazuje piękne naczynia przyprawowe. Pochodzą z różnych kontynentów, z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany.

Zobaczymy tu solniczki od zwykłych, po naprawdę pięknie wykonane auta, statki, pociągi – wiadomo te najbardziej zainteresowały naszych chłopców. Ale również śliczne ptaki, postaci mityczne, zwierzęta, kostki do gry, karoce. Miło było to oglądać i podziwiać ludzką wyobraźnię, która stworzyła tak wymyślne kształty. Sama w sumie bym taką piękną solniczkę chciała posiadać w domu – choć zapewne bym jej do solenia nie używała. 😉

Sala Gotycka

Czyli miejsce reprezentacyjne Zamku. Na ścianach wiszą portrety żupników i administratorów i urzędników związanych z kopalnią.

Wystawa archeologiczna

Jest to wystawa pokazująca produkcję soli. Oprócz tego pokazane są różne rodzaje pochówków – grób szkieletowy oraz w sali obok makieta Wieliczki, jak również różne formy soli.

Tu najbardziej chłopaków zainteresowała makieta miasta. Tata mógł się tu również wykazać, ze znajomości swoich rodzinnych terenów. Natomiast piękne i okazałe bryły soli przypomniały Kacperkowi wizyty w kopalniach soli, w których był w zeszłym roku.

Rok temu zwiedziłyśmy kopalnię soli w Wieliczce – wpis TUTAJ oraz w Bochni – wpis TUTAJ.

Wystawa czasowa – „Podróż w przeszłość Wieliczki”

Jest to kilkadziesiąt fotografii lat 60. XX w. wykonanych przez pracowników Muzeum. Znajduje się tu trochę multimediów, które zainteresowały jakby inaczej dzieciaki. Ale i same fotografie również wzbudziły masę pytań. Szczególnie wielka panorama i pytanie „Mamo, a gdzie jest nasz dom?”

Godziny otwarcia Zamku Żupnego w Wieliczce:

  • wtorek – piątek: 9:00 – 16:00
  • sobota-niedziela: 9:00 – 17:00
  • Poniedziałek – zamknięte

Sobota wstęp wolny!

Ostatnie wejście na wystawy oraz zakupy w sklepie są możliwe na 20 minut przed zamknięciem.

Dziedziniec, szyb górniczy oraz baszta wyłączone ze zwiedzania z powodu remontu. Zakończenie planowane rok 2023.

Bilety wstępu na Zamek Żupny:

  • Bilet normalny – 8 zł,
  • Ulgowy – 5 zł,
  • Rodzinny – 15 zł (2 dorosłe+2 dzieci),
  • Dzieci – 7-16 lat – 1 zł,
  • Dzieci do lat 7 – bezpłatnie.
  • Usługa przewodnicka – 45 zł – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
  • Karta dużej rodziny 50% zniżki.

Kasa biletowa obecnie znajduje się w budynku od strony Ogrodu Żupnego, gdzie również znajduje się sklep muzealny.

Gdzie znajduje się Zamek Żupny? Gdzie zaparkować?

➡️ Najłatwiej napisać w bezpośrednim pobliżu Kopalni Soli. Niedaleko Kościoła Św. Klemensa. Adres: ul. Zamkowa 8, Wieliczka. Poniżej zaznaczamy na mapie.👇


🅿️ W okolicy znajdziecie dużo oznaczonych parkingów przy kopalni soli. Ceny około 10-20 zł, ewentualnie można zaparkować na mieście – jest tu strefa płatnego parkowania, ale obowiązuje tylko od poniedziałku do piątku. 😉

Sklepik działający przy zamku

Przy zamku znajdziecie sklepik z pamiątkami, przewodnikami, książkami. Oprócz tego kupicie tutaj mnóstwo soli do kąpieli, peelingów, kremów i różnych akcesoriów kojarzących się z kopalnią soli. Oczywiście nie brakuje tutaj pamiątkowych solniczek, albo śmiesznych skarpetek.

Kończąc, musimy zaznaczyć, że przecież musieliśmy się pojawić z dziećmi w tym muzeum jako rodowici mieszkańcy Wieliczki. 🙂 Ale i również zachęcamy wszystkich do zobaczenia tego miejsca przy okazji wycieczki tutaj. My osobiście nie możemy doczekać się również zakończenia remontu, gdyż dziedziniec zamku jest okazały, a widoki na baszcie są bardzo ładne. Niewątpliwie Wieliczka dużo zyska, gdy remont w 2023 roku się skończy.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!