Bawialnie,  Inne polecane miejsca,  Wycieczki poza Kraków

Smart Kids Planet w Katowicach w Bajce Pana Kleksa

Nie wiemy, czy znacie słynne i bardzo polecane centrum zabawy Smart Kids Planet dla dzieci, które działało w czasach przed pandemią na warszawskim Stadionie Narodowym? My tak, choć nie dane było nam tam dotrzeć! Mieliśmy to w planach, lecz do stolicy mamy z Krakowa trochę drogi. Ale od niedawna Smart Kids Planet dostępne jest w Katowicach w Bajce Pana Kleksa! I tu mamy zdecydowanie bliżej, więc nie mogło nas tu zabraknąć, żeby przetestować, pobawić się i spędzić fajnie czas.

Smart Kids Planet – co to jest za miejsce? Czemu jest ciekawe dla dzieci?

Smart Kids Planet w Katowicach to nieduża, ale ciekawa multimedialna i sensoryczna sala zabaw. Tak my to porównujemy do bawialni. Znajdziemy tu innowacyjne atrakcje, których w zwykłych salach zabaw nie ma. Wszystko to zachęca do nauki przez zabawę. Choć dzieci same tego nie są świadome, bardzo dużo się tu uczą. Można powiedzieć, że to jest taka przestrzeń mądrej zabawy, w której można fantastycznie się rozwijać m.in. matematycznie, doświadczając nauk fizycznych, jak i ucząc się prawidłowych nawyków np. segregując śmieci.

Czym i jak się tu pobawią dzieci?

Do zabawy dzieci znajdą tu m.in.:

 • Stanowisko do segregacji odpadów (odpady to kolorowe klocki)
 • Mini boisko
 • Stanowiska z multimedialnymi grami
 • Plac budowy z klockami mammutico – są tu taczki, kamizelki, kaski
 • Konstrukcję rurowo-kuleczkową
 • Interaktywny stół
 • Prętki – skrętki, czyli tablica świetlna stworzona z 900 przezroczystych pikseli
 • Bieżnię, gdzie można sprawdzić jak szybko się biega

Dzieci przy każdej z atrakcji spędziły naprawdę sporo czasu. Spróbowały chyba wszystkiego, choć byliśmy tu w weekend i było sporo dzieciaków.

Magiczny interaktywny stół

Wśród atrakcji dzieci znajdą magiczny park, czyli interaktywny stół na którym wyświetlana jest projekcja parku. To bardzo zaciekawiło nasze dzieciaki. Zadaniem jest tu odpowiednie poukładanie kloców na stole. Oj nie było to łatwe zadanie i my rodzice również mieliśmy tu zabawę i zagwostkę, jak to poukładać, żeby rzeka dobrze płynęła, żeby droga omijała przeszkody. Naprawdę fajnie było przesuwać te klocki i patrzeć, jak to się zmienia.

Hit tego miejsca, czyli prętki skrętki!

Na dzieci czeka tu prawdziwy hit zabawy, czyli prętki skrętki! Jest to tablica świetlna stworzona z 900 przezroczystych pikseli. Przekręcanie ich wokół własnej osi, sprawia, że podświetlają się na 7 różnych kolorów! Wow to na bardzo długo zajęło naszą całą czwórkę! Dzieci rozwijają dzięki temu kreatywność, tworząc na tablicy rozmaite kolorowe rysunki oraz trenują zdolności manualne!

Dalej kolejną z atrakcji jest przestrzeń nazwana „akcja segregacja” . Tu dzieci przez zabawę uczą się, czym jest recykling i dlaczego tak istotne jest segregowanie śmieci. Najmłodsi krok po kroku mogą prześledzić cały proces recyklingu – od sortowania, przez czyszczenie chemiczne i suszenie odpadów, po wytłaczanie. Takie prześledzenie tego procesu powoduje, że dzieci szybciej się uczą!

Kolejny hit dla naszych dzieci, czyli miękkie klocki Mammutico do budowania

Niezaprzeczalnie to było u nas hitem. Klocki te były transportowane dźwigiem, na taczkach. Dzieci mają tu do zabawy również kaski i odblaskowe kamizelki, które jak widać od razu poszły w ruch i mali budowniczy rozpoczęli budowę. Powstała prawdziwa twierdza! Widzieliśmy super konstrukcję innych dzieciaków, w której rynną przelatywały piłeczki. Opcji tworzenia było tu mnóstwo. Tymi miękkimi klockami niegdyś można było się pobawić w bawialni w Krakowie – Blocoloco, ale nie przetrwała ona niestety pandemii.

Boisko z bramkarzem

Miejsce do wybiegania. Oczywiście chłopcy byli bardzo zadowoleni z możliwości kopania piłki. Jak widać poniżej, była wielka radość ze strzelenia gola! A jeszcze do tego bramkarz, którego za pomocą przycisku można uruchomić i dzięki temu gra jest jeszcze ciekawsza. Oj, super ta opcja.

Kawiarnia „Zielono Mi”

Tu rodzice znajdą kawę oraz pyszne, kolorowe babeczki i inne łakocie. Jest tu sporo stolików oraz podest z uroczymi poduchami i tacami. Co więcej jest telewizor, gdzie można śledzić, gdzie bawią się nasze pociechy. W boku sali znajduje się nawet mały kącik z kilkoma tablicami manipulacyjnymi oraz oczywiście są dostępne krzesełka do karmienia dla dzieci.

Wjazd zabytkowym windą towarową!

Strefa Smart Kids Planet znajduje się na 4 piętrze w budynku dawnej fabryki porcelany. Dla nas i naszych dzieci niesamowitą atrakcją był tu wjazd prawdziwą widną towarową na górę! Tak windą, gdzie samemu trzeba otworzyć drzwi, która jedzie wolno. Uważamy, że to sama w sobie super dodatkowa atrakcja tego miejsca.

Przydatne informacje:

➡️ Na razie ekspozycja będzie dostępna 7 dni w tygodniu.

✅ Można z tego miejsca korzystać zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

✅ Wejścia do Smart Kids Planet są godzinne, dwugodzinne lub bez limitu czasu. Za dodatkowy czas po przekroczeniu wykupionego biletu naliczana jest opłata minutowa.

‼️ Przed wejściem należy dzieciom zmienić skarpetki na czyste! Więc nie zapomnijcie ich tu zabrać. Można je też na miejscu oczywiście zakupić. Rodzice mogą zafoliować buty lub również zmienić skarpetki na czyste.

➡️ Istnieje również możliwość połączenia wizyty w Smart Kids Planet ze zwiedzaniem Bajki Pana Kleksa. O Bajce Pana Kleksa pisałyśmy tutaj – KLIK.

❤️ Miejsce jest dedykowane dzieciom w wieku 4-12 lat, choć nasz 2 i 3 latek bawili się równie fajnie. Ale to jest kwestia starszego rodzeństwa, które angażuje je w różne zabawy.

💜 W toaletach dostępny przewijak, podstawki dla dzieci do umywalek oraz nakładki na toalety.

🧡 Przy wejściu znajdują się szafki na buty i wiszaki na kurtki.

➡️ Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Smart Kids Planet – KLIK.

Cennik Smart Kids Planet:

 • 1 h – 29 zł
 • 2 h – 52 zł
 • BEZ LIMITU CZASU – 69 zł

Opiekun do jednego dziecka wchodzi bezpłatnie. Drugi opiekun musi dokupić bilet: na 1 h – 10 zł, na 2 h – 15 zł, bez limitu – 21 zł. Dzieci poniżej 1 roku życia – bilet 1 zł.

Ceny należy sprawdzić najlepiej bezpośrednio na stronie Smart Kids Planet, bo mogą one się zmieniać.

Bilety warto zakupić online, tym samym sprawdzając dostępność godzin i miejsc. Tu LINK do strony, gdzie bilety można nabyć.

Gdzie znajduje się Smart Kids Planet? Jak dojechać?

✅ Smart Kids Planet znajduje się w tym samym miejscu co Bajka Pana Kleksa. Adres: Katowice, ul. Porcelanowa 23.

➡️ Z Krakowa dojazd płatną autostradą w ok. godzinę.

➡️ Parking bezpośrednio przed budynkiem. Wjazd po pobraniu bilecika. W sobotę i niedzielę jest on bezpłatny. W resztę dni tygodnia najlepiej pytać u źródła.

Czy warto tu się wybrać z Krakowa?

Pewnie, że tak! Jest to naprawdę fajna i nowocześnie przygotowana przestrzeń do nauki poprzez zabawę. Liczne multimedialne zabawy zdecydowanie zachęcają dzieci do poznawania i ćwiczenia swoich umiejętności. Ta przestrzeń to naprawdę coś nowego. Żałujemy tylko jednego! Dlaczego takie miejsce nie powstało w Krakowie? Nie mniej jednak cieszymy się, że jest w Katowicach, gdzie mamy godzinę drogi i możemy skorzystać! Nasze dzieci bawiły się tu świetnie.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Smart Kids Planet w Katowicach to multimedialna przestrzeń pełna mądrej nauki. Jest to miejsce na terenie Bajki Pana Kleksa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *