Tatry z dziećmi,  Wycieczki poza Kraków

Rusinowa Polana z dziećmi – łatwy, widokowy szlak

Rusinowa Polana z dziećmi? Tym razem podczas naszej wycieczki, do stolicy polskich Tatr, padło właśnie na to miejsce. Postanowiliśmy na polanę dotrzeć zielonym szlakiem z parkingu Wierch Poroniec.

Wybraliśmy tę drogę dojścia, bowiem chcieliśmy dla naszych dzieci łatwiejszą i płaską trasę. Wiedzieliśmy, że szlak niebieski posiada schody, które po godzinie drogi z maluchami mogłyby się źle dla nas skończyć. Ponieważ nigdy tędy wcześniej nie wchodziliśmy, to woleliśmy nie ryzykować wyprawy z wózkiem. Padło na 4 nosidła i sanki. 😉 A ponieważ dzień wcześniej spadło troszkę śniegu, to pomyśleliśmy, że sanki będziemy mieli na „gorszy czas” dla dzieci. I się nie pomyliliśmy!

Wyprawa na Rusinową Polanę wózkiem

Czy da się wyjść gdzieś w Tatry z dziećmi z wózkiem? Dla nas teraz takie pytania są najważniejsze! Oraz czy trasa jest łagodna dla dzieci? Bo w końcu dwójka małych dzieci, w tym jeden już prawie 4-letni brzdąc zobowiązuje do zadania tych pytań. Odpowiadamy – zielony szlak na Rusinową Polanę nadaje się i dla wózków i dla małych nóżek. Jednak tu musimy przestrzec, ponieważ początek trasy jest dość trudny. Nas trochę zaskoczył – było stromo, było sporo kamieni i postawiliśmy jednak na nosidło, ale nie minęło kilka minut i okazało się, że jednak wózek byłby dobrym pomysłem i dalibyśmy radę wciągnąć wózek te kilka minut pod górę. Widzieliśmy zresztą parę rodzin, które odważyły się zabrać wózki na tę trasę. Trasa po ciężkim początku później biegnie po płaskim terenie, czasem przez las, czasem nie, co chwilę odsłaniając na trasie piękne widoki. 💙

Ile się idzie na Rusinową Polanę?

Trasa z parkingu Wierch Poroniec to około 1 godz. i 20 minut drogi. Druga trasa – niebieski szlak z Zazadni – to około godziny drogi. Tylko wybierając drugą drogę dojścia na Rusinową Polanę, pamiętajcie, że około 10- 15 minut ostatniego odcinka to ostre schody do góry, rozpoczynające się obok Sanktuarium Maryjnego. Dlatego dla małych nóżek, a przede wszystkim, jeśli chcecie zabrać wózek – szlak zielony z parkingu Wierch Poroniec będzie idealny. Musimy sprawdzić jeszcze tę trasę latem, bo teraz przy ścieżce przysypanej śniegiem naprawdę dało się tutaj jechać wózkiem!

Najpiękniejsza panorama na Tatry

Niewiele wysiłku i przenosimy się do raju górskiego. Widoki są przepiękne! Sama polana jest bardzo duża. Znajdują się tu stoły z ławami. Jest również bacówka. Latem są owieczki, i następna wycieczka z pewnością odbędzie się tu właśnie, żeby pokazać dzieciom pasące się na łące owce. My zabraliśmy sanki. Było troszkę śniegu, dzieciaki mogły, więc wyszaleć się, zjeżdżając z górki, robiąc aniołki na śniegu i rzucając się śnieżkami. Dla nich to był niezapomniany dzień! Także, jeśli zastanawiacie się gdzie wybrać się z dziećmi to mówimy – Rusinowa Polana.

Będąc na Rusinowej Polanie można pokusić się o dalsze wędrówki:

  • Gęsia Szyja, czyli 50 minut wspinaczki trasą widoczną z polany w górę, głównie po drewnianych schodach (tu można pokusić się wejść, nawet z dzieckiem!)
  • Hala Gąsienicowa – w 3 h i 30 minut dojdziemy pod schronisko Murowaniec (ta trasa czeka jak wszystkie dzieci będą poruszać się o własnych nóżkach w szybszym tempie)
  • druga trasa, czyli do Zazadni, obok Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, którą będziemy szli około 1 h, ale końcówka od Kościółka do Rusinowej Polany to drewniane schodki, których się obawialiśmy z dziećmi

Jak dojechać na parking Wierch Poroniec?

➡️ Żeby dotrzeć na parking Wierch Poroniec, należy jechać z Zakopanego w kierunku Łysej Polany.

➡️ Parkingi są tu dwa jeden tuż przy wejściu na szlak – jednak nie jest on duży. Jeśli zaś parking będzie zapełniony, nie obawiajcie się, kolejny jest nieco dalej. Koszt parkingu to 25-20 zł. Na mapie poniżej zaznaczamy parking przy wejściu na szlak. 👇 Współrzędne GPS: 49.284611, 20.112744.


➡️ Na parking Wierch Poroniec można także dojechać busem jadącym z Zakopanego w stronę Morskiego Oka. Należy wtedy wysiąść przy przystanku Wierch Poroniec.

Rusinowa Polana z dziećmi? Tak, zdecydowanie tak! Uwielbiamy to miejsce, choć z dziećmi byliśmy tu dopiero pierwszy raz. Zielony szlak okazał się idealny dla dzieci i na wózek i będziemy maszerować tu zdecydowanie częściej. Ale prawda jest taka, że właśnie zimą jest tu coś magicznego!


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *