Inne formy spędzania czasu,  Okolice Krakowa

Jaskinia Wierzchowska z dziećmi

Byliście kiedyś z dziećmi w jaskini? My dopiero pierwszy raz, ale i nam, i dzieciakom spodobało się zwiedzanie ciemnych i ciasnych korytarzy jaskini z czołówkami i latarkami w ręku. Wprawdzie byliśmy już tam jakiś czas temu, bo w połowie października, tuż przed wprowadzeniem obostrzeń, lecz opiszemy Wam to miejsce, bo jest wyjątkowe i bardzo ciekawe. Być może to właśnie Jaskinia Wierzchowska, stanie się Waszym głównym punktem wycieczki z dziećmi, gdy świat wróci do normalności.

Z dzieckiem do jaskini?

Tak! I tu usłyszycie nasze słynne już, a dlaczego by nie? Dla dzieci jest to zawsze coś nowego, ciekawego z ogromną dawką nowej wiedzy, poszerzania horyzontów, ale i mile spędzony czas poza domem. 😉 Do tego nauka posługiwania się czołówką, latarką, ponieważ w jaskini mieszkają nietoperze, na które nie powinniśmy świecić intensywnym światłem. Nasze brzdące, gdy dostały pochwałę od pani przewodnik, że mają ze sobą latarki i czołówki były w siódmym niebie. Po grzecznym wysłuchaniu pani przewodnik, wiedziały, że mają wyłączyć światełka, gdy pani poprosi o to w środku. I tak później właśnie robiły. Taka lekcja nie idzie na marne! Do tej pory wspominają, że na nietoperze nie wolno świecić i ich niepokoić, bo śpią.

Jaskinia Wierzchowska z dziećmi – jakie oferuje zwiedzanie?

Po pierwsze zwiedzanie jest możliwe tylko i wyłącznie przewodnikiem w małej grupie – na stronie jaskini zachęcają do rezerwacji godziny zwiedzania. Odbywa się ono o określonych godzinach. Najlepiej aktualne godziny wejść, sprawdzać na oficjalnym fb jaskini Wierzchowskiej. Zwiedzanie trwa ok. 50 min. Z przewodnikiem przechodzimy po kolei największe sale jaskini. A trzeba to podkreślić, że jaskinia Wierzchowska ma złożony system korytarzy i komór. Korytarze udostępnione turystom mają łącznie prawie 700 m! Trasa zwiedzania jest dobrze oświetlona, ale wiadomo, na dzieci zawsze trzeba uważać. Szczególnie na schodkach lub krętych przesmykach. Trasa zwiedzania jest bardzo urozmaicona. Przechodzić będziemy poprzez kręty Przesmyk DługiSalę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej, Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego.

Nietoperze!

To w tej ostatniej sali spotkacie najwięcej nietoperzy, które wiszące na suficie robią niesamowite wrażenie. Ja przyznam się, że chyba to był mój pierwszy raz, gdy widziałam nietoperze! W jaskini mieszkają też jadowite pająki. Dobrze, że pani przewodnik, która nas oprowadzała, wspomniała już o tym na sam koniec, tuż przy wyjściu, inaczej chyba zrezygnowałam bym z wejścia. 🙈

W jaskini panuje stała temperatura ok. 7,8 °C. Szczególnie zwiedzając latem, trzeba mieć to na uwadze, planując swój ubiór. Zimą lub jesienią, gdy tak jak my byliśmy w jaskini, wydawało nam się, że jest nawet cieplej niż na zewnątrz. Wszystko przez to, że w środku nie czujemy wiatru. Bardzo ważne planując tu wycieczkę z dziećmi to zadbanie o dobry ubiór i obuwie!

Kilka ciekawostek o tym miejscu

Po pierwsze Jaskinia Wierzchowska Górna jest jedną z najdłuższych jaskiń w Polsce, przystosowaną do zwiedzania. Nie jest ona jednak najdłuższą jaskinią na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Takową jest prywatna (!) – tak prywatna, inna jaskinia – tego dowiedzieliśmy się z opowieści przewodnika. Ponadto Jaskinia Wierzchowska jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie została udostępniona do zwiedzania dla turystów!

Podczas zwiedzania można usłyszeć naprawdę wiele ciekawostek m.in. że w jednej z sal jaskini ktoś kiedyś urządził nawet komunię dla swojego dziecka!

Jaskinię można nawet zwiedzać ONLINE ! Tu zostawiamy Wam LINK do zwiedzania z kanapy własnego mieszkania, choć wiadomo, że to nie to samo co na żywo!

Ile kosztuje zwiedzanie?

  • bilet normalny – 17 zł
  • ulgowy – 15 zł
  • dzieci 5-6 lat – 10 zł
  • Dzieci do lat 4 – wstęp za darmo

I UWAGA – płatność tylko GOTÓWKĄ!

Zawsze aktualny cennik oczywiście na stronie internetowej jaskini – LINK.

‼️ Jaskinia ma również różne godziny otwarcia, zależne od pory roku. Wejścia są o pełnych godzinach. Lepiej przed wybraniem się tutaj zadzwonić i zarezerwować sobie miejsce!

Jak dojechać do Jaskini Wierzchowskiej, gdzie zaparkować?

➡️ Oficjalny parking jest poniżej ok. 800 m od jaskini. My po zbłądzeniu przez GPS dojechaliśmy od drugiej strony wejścia do jaskini – nie zauważyliśmy zakazu wjazdu albo był i go nie widzieliśmy. W kasie pani powiedziała nam ze jak już wjechaliśmy i jesteśmy z małymi dziećmi, to możemy zatrzymać się za budką kasy na takim chyba prywatnym jaskiniowym parkingu. Ale wiemy, że tak robić nie wolno! Parking nawet spory i bezpłatny jest ok. 800 m od wejścia do jaskini. Na mapie poniżej zaznaczamy gdzie. 👇 Współrzędne GPS parkingu: 50.169340, 19.805982.


➡️ Z Krakowa dojazd w około 30 minut, ok. 20 kilometrów.

➡️ Z parkingu do jaskini prowadzi asfaltowa droga, a dojście zajmuje ok. 15 min.

Plac zabaw obok parkingu

Obok parkingu jest mały plac zabaw, a wiemy, jak dzieci reagują, na takie atrakcje podczas wycieczek. Także skorzystać musieliśmy! W sumie to fajnie, że plac zabaw tu jest. Dla dzieci była zabawa w nowym miejscu i chwila odpoczynku dla rodziców, kiedy to dzieci testują nowe huśtawki i inne niezwykle ciekawe konstrukcje do wspinania.

Jaskinia Wierzchowska Górna z dziećmi, czy polecamy? Bardzo! Zwiedzanie jest ciekawe, jaskinia przygotowała według nas bezpieczną trasę do przejścia nawet z dziećmi. A dla małych brzdąców to z pewnością będzie fajna i inna wycieczka niż do lasu, na plac zabaw, czy do parku. To będzie coś nowego, co będą opowiadać!


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *