Place zabaw

Plac zabaw nad zalewem nowohuckim 🦆

Zalew Nowohucki po remoncie i budowie plaży, tężni i oczywiście nowego placu zabaw zyskał drugie życie i tym życiem tętni. Teraz stał się często odwiedzanym miejscem przez krakowian. Więcej o samym zalewie pisaliśmy już ostatnio – LINK TUTAJ. Cieszy nas to, że w tym miejscu wybudowano także rewelacyjny plac zabaw dla dzieci. I co fajne to to, że nawiązuje on tematycznie do fauny i flory tego miejsca. Lubimy takie nietuzinkowe palce zabaw, na których dzieci nie tylko znajdą huśtawkę, zjeżdżalnię czy karuzelę, ale coś więcej. Coś ciekawego, coś innego. I tak tu właśnie jest!

Jak wygląda plac zabaw przy zalewie nowohuckim?

Plac zabaw nad zalewem nowohuckim jest bardzo duży. My pamiętamy to miejsce sprzed remontu i w porównaniu z wcześniejszym placem zabaw ten jest naprawdę spory. Zbudowany on jest głównie z naturalnych elementów. Podłoże pod konstrukcjami do zabawy wysypane jest piaskiem lub korą. Na pozostałej części porośnięte jest trawą – choć o tej porze roku już trochę – wyschniętą. Co istotne plac zabaw jest ogrodzony. A to bardzo ważne, bowiem wokół zalewu przechadza się wiele osób, które korzystają z uroków tężni oraz plaży i ciężko jest mieć czasami na oku dwójkę dzieci naraz. Już nie mówimy, jak ktoś ma ich czworo! 😉 Co niezmiernie istotne, plac zabaw położony jest w częściowym zacienieniu drzew, dzięki czemu w upalne, letnie dni jest tu po prostu przyjemnie!

Powstał tu naprawdę piękny, nowoczesny plac zabaw, który dodatkowo został oświetlony, więc zabawa do późna gwarantowana.

Nawiązanie tematyczne placu zabaw do zalewu nowohuckiego

Opis zaczniemy nieszablonowo, bo od rzeczy, które wyróżniają to miejsce do zabawy. A mianowicie małe, drewniane zwierzaki. Dzieci znajdą na placu zabaw nad zalewem nowohuckim wiele zwierząt. Nas zauroczyła mama kaczka z małymi kaczątkami. Małe kaczuszki płyną za swoją mamą po linie. Można je przesuwać, można udawać, że się z nimi pływa. Piotruś był zachwycony kaczkami i bawił się tu dłuższy czas. Dalej dzieciaki mogą znaleźć wiewiórkę, jeża, rodzinkę dzików i zajączka. Te drewniane zwierzaki chyba mają coś w sobie, bo naprawdę podobają się dzieciom. Moje brzdące za każdym razem, kiedy tu przychodzimy, przed wyjściem do domu obowiązkowo idą się z każdym zwierzakiem pożegnać.

Plac zabaw nad zalewem nowohuckim składa się jakby z 3 części:

Pierwsza – południowa część

To trzy ogromne konstrukcje do wspinania i wszelkich zabaw zręcznościowo – kondycyjnych. Każda z nich oferuje coś innego dla dzieci w różnym wieku. Można wdrapywać się po liniach, ściance wspinaczkowej, szczebelkach, drabinkach.

Ale hitem jest dla dzieci tu coś innego – ciekawy siłownik do zjeżdżania. Dokładnie jest to rura z siłownikiem. Dzieci muszą na nią stanąć na górze i pod ciężarem obniża się ona na sam dół. Nigdzie jeszcze takiego czegoś nie spotkaliśmy! To naprawdę bardzo, bardzo oblegana atrakcja. Tu zawsze są kolejki. Ta część placu zabaw wysypana jest piaskiem, jak widać na zdjęciach poniżej.

Obok konstrukcji do wspinania są leżaki i ławeczki, z których rodzice mogą doglądać bawiące się dzieciaki. Super jest to, że większość leżaków znajduje się w cieniu drzew! Dobrze, że nikt ich nie wyciął, tylko wkomponował je w tym miejscu, bo jak wiemy, cień na placach zabaw bardzo się przydaje.

Druga – środkowa część

Środkowa część placu zabaw jest niestety niezacieniona. Wręcz całkowicie wyeksponowana na słońce. Znajdziemy tu typowe dla każdego placu zabaw elementy, czyli karuzelę, huśtawki – jedno bocianie gniazdo i dwie pojedyncze, głuchy telefon oraz dwa kręciołki. Z pewnością każde dziecko będzie musiało wypróbować tych atrakcji, bo przecież jak można być na placu zabaw i nie skorzystać z huśtawek. Aha tylko musicie uważać, bowiem huśtawki zawieszone są na bardzo długich łańcuchach i są przez to bardzo szybkie. Dziecko może bowiem bardzo wysoko się rozhuśtać i się wystraszyć. Wszystkie opisane elementy na tej części placu zabaw również mają podłoże z piasku.

W tej centralnej strefie jest również uwielbiana z pewnością przez dzieci tyrolka. I to dosyć długa. 😉 A pod tyrolką wyłożono powierzchnię – korą.

A oprócz tego wszystkiego jest coś jeszcze innego do zabawy. A mianowicie górka, na której rośnie drzewko. Bez wątpienia górka w tym miejscu to także atrakcja dla dzieci.

Trzecia – północna część placu zabaw nad zalewem nowohuckim

Trzecia część przeznaczona jest głównie dla najmłodszych dzieci i co fajne znajduje się ona w cieniu drzew. Tu jest przeuroczy mały, drewniany domek, gdzie dzieciaki mogą się schować lub pobawić w dom. Przed domkiem wkopana jest w ziemię trampolina. Kolejny punkt obowiązkowy tego miejsca. Mam wrażenie, że gdzie nie pojedziemy i są trampoliny, zawsze są one ulubionym miejscem zabawy naszych brzdąców. W końcu o to chodzi, żeby się wyszaleć i wyskakać.

W miejscu tym znajdują się też bujaczki do ćwiczenia równowagi oraz tor przeszkód przypominający trochę stonogę. Pomiędzy drzewami wkomponowano sporo miejsc do siedzenia. W tej części powierzchnia placu zabaw wyłożona jest korą.

Dużo miejsca na odpoczynek dla rodziców i dzieci

Na placu zabaw znajduje się, jak widać spora strefa relaksu, w której znajdziemy hamaki, ławeczki oraz siedziska. Dzieciaczki będą miały gdzie odpocząć po szalonej zabawie lub rodzice będą mogli się zrelaksować, patrząc na bawiące się pociechy. Bardzo duży plus dla tego placu zabaw za tak wiele różnych miejsc do odpoczynku.

Jak dojechać nad zalew Nowohucki i dotrzeć na plac zabaw oraz gdzie zaparkować?

➡️ Zalew położony jest pomiędzy ul. Bulwarową, a al. Solidarności. Najbliższy przystanek to Bulwarowa. Dotrzecie tu tramwajem nr 22 oraz 4 – przystanek Struga lub autobusem nr 163, 174, 193 i 501.

➡️ Dojazd autem, parking wzdłuż ul. Bulwarowej. Sporo miejsc parkingowych po jednej i drugiej stronie ulicy. Lokalizacja parkingu na mapie poniżej 👇. Współrzędne GPS: 50.0785363, 20.0507599. A jeśli tam nie uda się zaparkować, można szukać miejsca na ul. Wojciechowskiego – następna ulica w lewo jadąc od al. Solidarności.


➡️ Plac zabaw nad zalewem nowohuckim znajduje się koło tężni solankowej. Akurat tężni nie da się nie zauważyć, bo jest dosyć spora. Z parkingu to ok. 5-10 min spacerkiem brzegiem zalewu. Na mapie poniżej 👇 dokładnie zaznaczamy, gdzie jest plac zabaw. Współrzędne GPS: 50.081288, 20.052243.


Uważamy, że plac zabaw nad zalewem nowohuckim został wybudowany z pomysłem. Jest tu dużo różnych atrakcji dla każdej grupy wiekowej dzieci. Ponadto oprócz środkowej części plac zabaw jest w cieniu, nawet w samo południe. Plusem tego miejsca jest też możliwość po zabawie spędzenia chwili przy tężni solankowej oraz spacer nad samym pięknym zalewem nowohuckim. Nam, a raczej naszym brzdącom bardzo plac zabaw się podoba. My lubimy tu przyjeżdżać. 😉


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Szczególnie polecamy nieopodal przepiękny Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Łąki Nowohuckie oraz Park Żeromskiego i plac zabaw Zaskroniec, oraz oczywiście drugi nowohucki zalew – Zalew Zesławice.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!