Śladami krakowskich legend

Krakowskie legendy – O Smoku Wawelskim

Czy Wasze dzieci znają legendę o zielonym smoku spod Wawelu?

Bez wątpienia legenda o smoku wawelskim to jedna z najbardziej znanych legend o Krakowie. Wnioskuję zatem, że większość z Was coś o niej kiedyś słyszała. Ale jeśli jej nie pamiętacie, to krótko Wam ją tutaj przedstawimy, żebyście mogli zaciekawić Wasze dzieci tą historią. Z pewnością spacer nad Wisłę oraz Wawel już zawsze będzie Waszym dzieciom kojarzył się właśnie z tą legendą. A więc zaczynamy 🙂

Legenda o smoku wawelskim

Gdy ziemiami polskimi rządził król Krak, pod zamkiem w jamie zamieszkał też ogromny, zielony smok. Terroryzował on cały gród i kazał składać sobie ofiary z bydła. Jeżeli nie spełniano jego zachcianek, porywał on ludzi. Choć było wielu odważnych, którzy mówili, że uda im się pokonać smoka, nikomu się to nie udawało. Niestety mijało coraz więcej czasu, a żaden rycerz,nie był wstanie pokonać smoka.

Pewnego razu przybył do króla ubogi szewc i to on w przeciwieństwie do rycerzy wpadł na pomysł, jak pokonać tę bestię. Do rozwiązania sytuacji zabił on barana, którego potem wypchał siarką i podłożył pod grotę. Głodny smok zjadł zwierzę, a siarka sprawiła, że poczuł wielkie palenie w gardle. Rzucił się więc w stronę Wisły i pił wodę, tak długo, aż pękł. Tak więc plan szewczyka okazał się skuteczny, a chłopiec bezsprzecznie stał się bohaterem całego grodu oraz bogaczem wynagrodzonym przez króla.

A jeżeli jeszcze bardziej chcecie zaciekawić swoje dzieci, to odsyłamy Was na YouTube. Tam znajdziecie króciutką bajkę o naszym zielonym potworze.

Ciekawostki o smoku wawelskim

Rzeźbę smoka wawelskiego wykonał Bronisław Chromy. Ma on wystawę swych prac w parku Decjusza, gdzie byliśmy i o którym pisaliśmy TUTAJ. Warto też i tam się wybrać, aby obejrzeć prace tego krakowskiego artysty. Przy okazji na spacer poleca się piękny park i oczywiście cudowny plac zabaw „Smoczy Skwer” z roślinożernym smokiem Delicjuszem.

Co więcej, rzeźba smoka wawelskiego stoi u podnóża Wawelu zaledwie od 1972 roku. Rzeźba ta dzięki wbudowanej instalacji gazowej zionie prawdziwym ogniem. 🔥

I pamiętajcie, na Wzgórzu Wawelskim znajduje się wejście do Smoczej Jamy i za drobną opłatą możecie znaleźć się w jaskini smoka. Dalej schodząc krętymi schodami, wychodzimy u podnóża smoka wawelskiego. Dla dzieci może okazać się to wspaniałą przygodą, gdyż oczywiście jak to w jaskini bywa, jest tam ciemno i trochę mokro.

Kończąc, już teraz wiemy, skąd Smocza Jama wzięła się w Krakowie, a także czemu właśnie nad Wisłą znajduje się figura smoka wawelskiego, który zieje ogniem. Przy okazji spaceru bulwarami Wisły to na pewno punkt obowiązkowy każdej małej czy dużej wycieczki.


We wpisie wykorzystano ilustracje Ilony Brydak z książki pt. „Legendy polskie – Polish legends”.


Jeżeli zainteresowała Cię legenda o Smoku Wawelskim i chcesz poznać inne krakowskie legendy, to zapraszamy do zakładki ŚLADAMI KRAKOWSKICH LEGEND.


A jeżeli szukacie ciekawych miejsc na spacer i aktywne spędzenie czasu z dziećmi to polecamy krakowskie parki oraz wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej, do Doliny Mnikowskiej lub nad zalew Zesławice. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW. A w razie niepogody polecamy opisane przez nas sale zabaw w Krakowie i nie tylko. Znajdziecie je w zakładce BAWIALNIE.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *